José Marti

17 07 2007

 sany0014.jpg

José Marti Ankara’da

Küba’nın ulusal kahramanı, savaşçı ve şair José Marti’nin adı Ankara’da bir caddeden sonra şimdi de Çankaya’da bir parka verildi. Parkta Marti’nin bir heykeli ve düşüncelerini yansıtan rölyefler yer alıyor.Küba Büyükelçiliği ve José Marti Küba Dostluk Derneği’nin girişimleri sonucunda, Çankaya Belediyesi Ankara’nın önemli caddelerinden biri olan Hoşdere Caddesi üzerindeki bir parka José Marti ismini verdi. Çankaya Belediyesi ile Havana’daki Playa Belediyesi üç yıl önce kardeş belediye olmuşlardı.

Image

Çankaya Belediyesi’nin tahsis ettiği parkta tanınmış heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından Küba’ya armağan olarak yapılmış olan bir José Marti büstü yer alıyor. Büstün yer aldığı kaideye ise José Marti’nin Latin Amerika’nın özgürlüğü düşünün tasvir edildiği iki rölyef eşlik ediyor.

Parkın açılışı, 11 Ekim 2006 tarihinde, Küba Dostluk Dernekleri Avrupa Konferansı nedeniyle Türkiye’de bulunan Küba Halklarla Dostluk Enstitüsü (ICAP) heyetinin de katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış etkinliğinde konuşan Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, Mustafa Kemal Atatürk ve Jose Marti’nin Türkiye ve Küba halkları açısından taşıdıkları benzer anlama işaret dereken, ardından söz alan Küba Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal José Marti’nin anti-emperyalist düşüncelerinin hala geçerliliğini koruduğunu vurguladı. Büyükelçi Abascal, José Marti’nin öğretisinin ve Latin Amerika’nın kurtuluşu hakkındaki görüşlerinin Küba halkı için bu gün hala bir kılavuz olma niteliğini sürdürdüğünü de sözlerine ekledi.

Image

Etkinliğin son konuşmasını yapan ICAP Başkanı Sergio Corrieri de, Küba’nın bağımsızlığı için mücadele eden José Marti ile Türkiye’nin bağımsızlığı için mücadele eden Mustafa Kemal arasındaki tarihsel ilişkiye değindi. Corrieri, Mustafa Kemal’in doğum günü olarak kabul edilen 19 Mayıs 1881’den tam 14 yıl sonra aynı gün, José Marti’nin daha sonra Mustafa Kemal’in de benimseyeceği “Ya İstiklal ya ölüm” sloganı ile can verdiğini hatırlattı. Öte yandan, Corrieri José Marti’nin anti-emperyalist mücadeleye öncülüğünü de örnekleriyle ortaya koydu. Sürgün hayatının önemli bir bölümünü ABD’de geçiren Marti’nin bu ülke için “ben canavarın içinde yıllarca yaşadım. Onun kötülüklerini biliyorum. Latin Amerika için asıl tehlike bu canavardır” sözlerini nakletti.

Açılış konuşmalarının ardından heykelin açılışı gerçekleştirildi. Bu esnada Büyükelçi Abascal, bu önemli eserin sahibi Metin Yurdanur’a, Kübalı ünlü heykeltıraş Andres Gonzalez tarafından yapılmış, Marti’nin kucağında evladıyla ölümsüzleştirildiği heykelin küçük bir maketini hediye etti.

Parkın açılışına, Türkiye Dışişleri Bakanlığı görevlileri, siyasi parti yetkilileri, Latin Amerikalı büyükelçiler ve diğer diplomatlar, Küba dostu aydın ve sanatçılar, Küba Dostluk Derneği üyeleri ve basın mensupları katıldılar.

Öte yandan, aynı gün Küba Büyükelçiliği’nde düzenlenen basın toplantısında ICAP Başkanı Sergio Corrieri, Küba Heyetinin Türkiye’deki bir haftalık çalışmalarını değerlendirdi. 6 – 8 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen Konferansın başarılı bir biçimde sonuçlandığına değinen Corrieri, bu konferansın önümüzdeki mücadele sürecindeki önemini vurguladı.

José Marti Kimdir?

Image 28 Ocak 1853’te Havana’da doğan Jose Marti’nin genç yaşında Küba’nın bağımsızlığı mücadelesinin içinde yer aldı. 16 yaşında “Özgür Vatan” adlı bir gazete çıkardı. İspanya’ya karşı bağımsızlık savaşımı verenlerden olduğu için 17 yaşında tutuklandı ve 6 aylık kürek cezasından sonra İspanya’da Madrid’e sürüldü. Madrid’te Zaragosa üniversitelerinde hukuk, felsefe ve filoloji eğitimi gördü. 1874’te Latin Amerika ülkelerini dolaştı. Yaşamının büyük bölümünü sürgünde geçirdi.1878’de Kübalı toprak sahiplerinin İspanyollarla anlaşması nedeniyle sona eren savaş ve çıkan af ile ülkesine geri döndü. 1878’de evlendi, bir oğlu ve bir kızı oldu. 1880’de Kuzey Amerika’ya geçti, göçmen olarak yaşadı. Yıllarca şiirler, kitaplar ve gazete makaleleri yazdı. Aynı zamanda siyasi eylemlerini de sürdürdü. Gizli siyasal faaliyetinden dolayı iki kez yine tutuklandı. Daha sonra New York’a yerleşti. Buradan Buenos Aires’ de çıkan La Nicion adlı gazetede ona ayrılan köşedeki yazılarından dolayı ünü bütün Latin Amerika’ya yayıldı. 1892’de Partido Revolucionario Cubano (Küba Devrimci Partisi) kuruldu ve Marti, PRC’ nin temsilciliğine seçildi; aynı zamanda Patria (Vatan) adlı gazeteyi çıkarmaya başladı. 1895’de Küba halkını bağımsızlık savaşına çağıran ve Partinin manifestosu niteliğinde olan Monte Kristo Bildirisi’ni kaleme aldı.

Marti’nin, edebiyat ve siyaset arasındaki ilişkiye getirdiği düşünce; yazmak, konuşmak, “yaratma”nın bir biçimidir; ama değişik bir biçimidir; değişik bir “yaratma”dır, eyleme katılmanın paralel bir biçimidir. Ama bu düşünce toplumsal-gerçekçiliği yadsıyan bir akım olmuştur. 1895’de Kübalı yurtseverler bir kez daha İspanya’ya karşı savaş hazırlıklarına başlamıştı. Marti Küba’ya döndü ve 1 ay sonra 19 Mayıs 1895’te arkadaşlarıyla birlikte bir çatışmaya girdi ve çatışmada İspanyol askerleri tarafından öldürüldü. Jose Marti yaşamını, Küba’da İspanyol sömürge/koloni yönetiminin sona erdirilmesi ve Küba’nın ABD dahil başka ülkelerin egemenliği altına girmemesi için savaşıma adamıştır.

http://www.kubadostluk.org/index.php?option=com_content&task=view&id=129&Itemid=28

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: