Resim Heykel müzesinden çalınan heykeller

18 10 2007

Ankara Hürriyet’in gündeme getirdiği ve altı yıldır tadilatı bitirilemeyen ’Hayalet Müze’nin şimdi de hayalet hırsızları oldu. Kimliği belirsiz kişiler, işçilerin gözü önünde iki heykeli müzeden çaldılar.

Edinilen bilgiye göre, yaklaşık 15 gün önce paha biçilmez sayısız eseri depolarında bulundurulan Resim Heykel Müzesi’ne gelen esrarengiz bir kamyon, gündüz saatlerinde ve işçilerin gözü önünde iki heykeli alıp gitti. Heykellerin çalındığının anlaşılmasının ardından yapılan ilk araştırmada, ulaşılan tek ipucu işçilerin “Bir kamyon geldi götürdü” şeklindeki ifadesi oldu.

Güzel Sanatlar Genel Müdürü Mustafa Atalar, Ankara Hürriyet’e olayı doğrularken, “Heykellerin envanter kaydı yoktu ve eser niteliğinde değildi. Kursiyerlerin dekoratif amaçlı yaptıkları heykellerden ikisiydi” savunmasını yaptı. “Özür kabahatten büyük” diyen sanat çevreleri, Atalar’ın bu savunmasına “Paha biçilmez eserler olsaydı, çalışanlar ne açıklama yapacaklardı” karşılığını verdiler.

*Editörün notu : “Envanter kaydı yoktu” cümlesi şehrimizde ki sanata bakışın nasıl da en tepeden bozulduğunu apaçık gösteriyor.

Güncelleme :

Tadilat bahanesi ile yıllarca kapalı kalan ve bu nedenle adı ’hayalet müze’ye çıkan Resim Heykel Müzesi’ndeki ’Hayalet Soygun’un anlaşılmasının ardından GESAM Başkanı Osman Altıntaş skandal bir iddia ortaya attı. Altıntaş, “Heykeller Türk Ocağı dönemindendi” dedi.

ANKARA Hürriyet’in Resim Heykel Müzesi’ndeki soygunu ortaya çıkarmasının ardından “Heykeller kursiyerlerindi, sanat eseri değildi” diyen Güzel Sanatlar Genel Müdürü Mustafa Atalar’ın aksine Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM) Başkanı Osman Altıntaş skandal bir iddia ortaya attı.

Ankara Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Altıntaş, çalınan heykellerin Türk Ocağı döneminden olduğunu ve cumhuriyet döneminin okuma yazma seferberliğini temsil ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Türk ocağının kurulduğu ilk yıllarda dışarıda yaptırılarak getirtildiği söyleniyor. O dönemde Türkiye’de bronz heykel dökecek atölyeler yoktu. O yüzden ülkemizdeki o döneme ait bütün anıtlar yabancı sanatçılarındır ve dışarıda dökülerek Türkiye’ye getirtilmiştir. Türk ocağı arşivleri iyi irdelenirse kayıtlara rastlamak mümkündür.

35-40 yıldır o anıtları hepimiz yerinde gördük. Atatürk’ün büyük önem verdiği Türk kadınını simgeliyor ve Cumhuriyetin devrim kanunlarında öngördüğü millet mekteplerini çağrıştıran, elinde kitap okuyan genç kadınları sembolize etmekteydi. Birisinin elinde kitap, diğerinin dizi üstünde okuyor durumda. Bu anıtlar bronz döküm tekniğinde iyi dökülmüş son derece özgün işlerdir.” Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ise iddiaları yalanladı.

Seferberliğin sembolüydü

GESAMBaşkanı Osman Altıntaş, çalınan heykellerin Türk Ocağı döneminden olduğunu belirterek, “Heykeller, cumhuriyet döneminin okuma yazma seferberliğini temsil ediyordu” dedi.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: