Çalınan heykeller için Kültür Bakanı devreye girdi

28 10 2007

Heykeller için Bakan Günay devreye girdi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nin bahçesinden heykellerin çalınmasını, “Bu durumu çok üzüntü ve tepkiyle karşıladım” diye değerlendirerek soruşturma başlattığını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, önceki gün bürokratları ile birlikte Ulus’ta tarihi alanları ve binaları yürüyerek dolaştı. Tarihi Hacı Bayram Camii’nde cuma namazı kıldıktan sonra vatandaşlara simit alan Günay, incelemelerine Agustos Tapınağı ile başladı. Günay, sırasıyla eski Ankara Valiliği binasını ve bahçesindeki kalıntıları, Julianus sütununu, eski Sümer Holding ve Tekel binasını ve restorasyonu devam eden Devlet Resim ve Heykel Müzesi’ni ziyaret etti. Ulus’ta caddelerde dolaşan Günay, vatandaşlarla sohbet edip, güvercinlere de yem verdi.

BİR TAŞ BİLE ALINIP GÖTÜRÜLEMEZ

Bakan Günay, Müzedeki incelemelerinde Ankara Hürriyet’in ortaya çıkardığı çalıntı heykellere de değinerek şunları söyledi:

“Arkadaşlarımız bunu çeşitli öğrencilerin yaptığı, müzeye kaydı olmayan denemeler olarak nitelendirdiler. Kayıtlarımızda gözükmüyor. Öyle bile olsa, burada insanlar çalışırken, güvenlik görevlileri varken, buradan bir taşın bile alınıp götürülmesinin buranın iznine bağlı olduğunu düşünüyorum. O yüzden bir sanat değeri olmasa bile, gerçi sanat değeri olup olmadığını da kim takdir edecek. Birinin eseri, birinin emeği, estetik kaygıyla ortaya çıkmış bir ürün. Bunu çok üzüntü ve tepkiyle karşıladım, bu konuda da bir soruşturma açtım.

DAHA TİTİZ OLUNMALI

Müzede biraz daha temiz çalışma düzeni görmek istiyorum. Yapılan her işin arkasında yeniden bir derleme toparlanma bırakmaksızın titizlikle yapılmasından yanayım. Belki titizliğim başkalarını rahatsız edecek; ama ben görevde olduğum müddetçe böyle olacak. Bunu herkesin bilmesi gerekiyor. Yaptığımız işi düzgün bırakacağız, arkamızdan ikinci bir iş bırakmayacak şekilde yapacağız. Burayı arkadaşlarımız her hafta boyunca takip edecek. Bitirme süresini Kasım ayı demişlerdi, Aralık ayının ortalarına kadar uzattık. Yeni yıldan önce Ankara’nın sanat hayatına katmaya çalışacağız.

Hürriyet Ankara

Umut ERDEM

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: