“güzel istanbul” heykeli – istanbul

9 11 2007

gürdal duyar‘ın eseridir.

1973 yılında cumhuriyet’in 50. kuruluş yılı dolayısıyla 20 sanatçıya istanbul’un çeşitli yerlerine konulmak suretiyle 20 eser yaptırılmıştı. 1974 yılında karaköy meydanına yerleştirilmiştir..

gürdal duyar, istanbul’u bir kadın figürüyle anlatmak istemişti. figür, başı arkaya atılmış, yarı yatar durumdaydı. ellerindeki zincirler sonradan duyar’ın yorumladığı şekliyle ‘istanbul’un hala zincirlerini kıramadığı’nın ifadesiydi.

neyse bu eserin sanat yönüdür. gelelim siyasi yönüne..

rejimi yıkmaya çalıştığı için yıkılan bir partinin devamı olan milli selamet partisi ile (msp), laik rejimin savunucusu cumhuriyet halk partisi (chp)’nin koalisyon dönemine denk gelmiştir bu heykelin tartışması da..

bu ateş-barut şeklinde ifade edilebilecek koalisyonun balayı dönemini bitiren olaydır.

necmettin erbakan ilk icraati olarak ‘çıplak’ heykelin kaldırılması gerektiğini savundu ve bir gece vinçle kaldırılıp çöplüğe atılıverdi. tabi arkasından gelişmeler birbirini izledi..

dönemin içişleri bakanı oğuzhan asiltürk‘ün ifade ettiği şekliyle eser, ”türk anası” diye ifade edilmiştir, tasvir ettiği figür ve çağrışımları neticesinde böyle bir uygulamayı hakediyordu. kendi ağzından şöyle de bir cümle çıkmıştır ”bir toplumun ahlaki değerlerini hiçe sayarak o toplum idare edilmez..”

eserin konulduğu yer karaköy olunca ve genelevlerle mesafesi bir hayli kısa olunca bazı çağrışımları engelleyemedi. özellikle o gözle bakmak isteyenler için.. tabi ironik olarak hemen dibinde gerçekten o heykelin ‘bahsedildiği’ şekilde çıplak sırtüstü yatmış sabahtan akşama çalışan ”türk kadınları” çağrışımları o zaman akla pek yatmamış ve oralara dokunmak istenmemiş..

hemen ardından msp’nin katkıları ile genelge yayınlandı ve bira satışları yasaklandı. chp’nin de genel af ile hapishane kapılarını açması ve solcuları da bu affa dahil etmesi, başka bir krize neden olmuş ayrı kutuplarda yer alan bu partilerin uzlaşamayacakları anlaşılmıştı..

tam da bu gelişmeler üzerine şöyle de bir sihirli gelişme oldu ve herşey unutuldu gitti: (bkz: kıbrıs barış harekatı)

Yazı ekşisözlük’ten alınmıştır.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

One response

25 09 2008
mustafa sener

Gurdalabi’nin kucuk bir biyografisini yazmak uzereyken kullanabilecegim bu bilgiler benim icin altin degerinde. Butun bunlar olurken Hollanda’da bulunmam nedeniyle olayi , basindan yeterince izleyememistim, internet te daha bulunmamisti. Hayret ! di mi ?
Sevgiler Eksi Sozluge.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: