Heykel Çankaya Belediyesi’nde çıktı

29 01 2008
  29 Ocak 2008
 
Arda AKIN/ANKARA
 
Heykel Çankaya Belediyesi'nde çıktı

Venezüella’nın halk kahramanı General Francisco De Miranda’nın Ankara’da bir parka dikilen 500 kilo ağırlığındaki bronz heykelinin çalınmadığı, Çankaya Belediyesi ekiplerince bakıma alındığı ortaya çıktı. Heykelin cuma akşamından itibaren kaidesi üzerinde bulunamaması üzerine Venezuela Büyükelçiliği ve heykeltıraş Filinta Önal, heykelin bulunması için polise başvurmuştu.

Heykelin kaybolduğu haberinin Hürriyet’te yer alması üzerine Çankaya Belediyesi, Miranda heykelinin kendi atölyelerinde olduğunu açıkladı. Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, heykelin zarar görmesi nedeniyle atölyelerine alındığını belirterek şöyle konuştu:

“Miranda heykeli, bulunduğu parktan çalınmak istenmiş. Yerinden sökülmüş, ancak ağırlığından dolayı çalınamadığı için tahrip edilerek yine parka bırakılmış. Bölgede bulunan personelimiz heykeli bulunca belediyeye getirdi. Heykeli, eski haline getirip yeniden kaidesine koyacağız.”

Heykeltıraş Filinta Önal ise, “Eğer heykel çalınırken zarar görmüşse ve belediyenin atölyesine kaldırılıyorsa büyükelçiliğe ve bana bilgi verilmeliydi. Çünkü onun tadilatını üstlenecek kişi yine heykeltraşıdır” dedi.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

One response

29 12 2009
Can Akıncı

Heykel çalınma girişimiş yine şu son günlerde moda oldu diyebilirim. Ne yazıkki artık küçük boyutta okul bahçelerinde yeralan ATATÜRK Büstlerine bile hırsızlar göz dikmiş durumda. 500 kg ağırlığında bir heykel elbette iştahlarını kabartmıştır.
Belediyenin çabasını kutlamak lazım. En azından diğer belediyeler gibi dikilmiş heykelleri yakışmadığını öne sürerek kaldırıp imha etmeye çalışmıyor. Aksine kendi çabasıyla sahiplenip halka mal olmuş eserlere gereken değeri veriyor.
Heykel traşımız alınmasın ama, bu ülkede gerçek sanatçılar ne yazıkki magazin ünlüleri gibi kolay araştırılıp ikameti bulunamıyor. Sanatlarıyla başbaşa olduklarından, magazinsel öğe olamıyorlar.
Saygılarımla
Can Akıncı
İstanbul – Göztepe

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: