Rehberler eski heykele karşı

23 02 2008

Seyit Onbaşı`nın iki yıl önce değiştirilen, mermiyi kucağında taşıyan heykeli, heykeltraşın ailesinin isteği üzerine tekrar eski yerine konacak.

ÇANAKKALEÇanakkale savaşlarının sembol isimlerinden Seyit Onbaşı `nın iki yıl önce değiştirilen, mermiyi kucağında taşıyan heykeli, heykeltraşın ailesinin isteği üzerine tekrar eski yerine konacak.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içindeki Kilitbahir köyünde Mecidiye Tabyası önünde bulunan ve mermiyi Seyit Onbaşı `nın kucağında gösteren heykel, yerel tarihçilerin itirazları sonrası iki yıl önceki 18 Mart törenlerinde mermiyi sırtında taşıyan heykelle değiştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından değiştirilen heykellerden eskisi, o tarihte Bakanlık Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bahçesine konulmuştu.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı `ndan alınan, mermiyi kucağında gösteren heykeli yapan ve bir süre önce yaşamını yitiren Hüseyin Anka`nın ailesi, heykelin eski yerine götürülmesi için yetkililere başvurdu. Başvuruyu değerlendiren bakanlık yetkililerinin olumlu cevap verdiği bildirildi. Yetkililer, eski heykelin yerine konulmasının ardından mermiyi sırtında taşıyan ve halen ziyarete açık olan yeni Seyit Onbaşı heykelinin ise Mecidiye Tabyası `nda sergileneceğini belirtti.

Bu durum karşısında şaşkına döndüklerini söyleyen bölgedeki yerel rehberlerden araştırmacı yazar Mehmet İhsan Gençcan, “Eski heykel yapıldığında, yerel rehberler olarak karşı çıktık. Heykelin yanlış tasvir edildiğini söyledik. Bu hata, iki yıl önce gecikmeli de olsa telafi edildi. Bölgeye gelen ve müzeleri gezenler, Seyit Onbaşı `nın mermiyi sırtında kaldırdığını gösteren orijinal fotoğrafı görüyor, heykeli gördüklerinde ise kafaları karışıyordu. Eski heykel yerine konulduğunda aynı kafa karışıklığı devam edecek” dedi.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: