biz kimiz

 

Umut Erhan
Umut Erhan, 1978 yılında Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya Özel Gündoğdu Kolejinde tamamladıktan sonra lise eğitimini yine Konya’da Meram Fen Lisesinde tamamladı. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girip 2004 yılında mezun oldu. Halen Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Sağlık Kurumları Yönetimi bölümünde yüksek lisans yapmaktadır.

Kentheykelleri.com projesini Ocak 2007 tarihinde Ankara Heykelleri Web sitesi olarak internet üzerinden geliştirmiş daha sonra tesadüfen tanıştığı Haldun Cezayirlioğlu ile projeyi daha da genişleterek önce fotoğraf sergisi ardından katalog kitap şeklinde hazırlama çalışmalarına girmiştir. Amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşan Umut Erhan’ın proje ile ilgili fotoğraf sergisi 17 Aralık 2007 tarihinde Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde açılmıştır.

Haldun Cezayirlioğlu
Haldun Cezayirlioğlu, 1957 yılında Manisa , Demirci ilçesinde doğdu. İlköğreniminin ardından, orta öğrenimini Demirci İlk Öğretmen Okulu’ndan 1975 yılında mezun olarak tamamladı. İlkokul Öğretmeni olarak başladığı çalışma hayatına, aynı yıl girdiği Yüksek Öğrenim Okulları Sınavı sonucu ara verdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın- Yayın Yüksek Okulunda sürdürdüğü yüksek öğrenimini 1979 yılında tamamladı.1979-1980 Yılları arasında, Gıda- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığa bağlı bir Genel Müdürlükte memur olarak çalışmaya başladı. Memuriyetten istifa ederek Ankara’daki bazı yerel gazete ve dergilerde muhabir ve editör olarak görev yaptı. Mecburi hizmet yükümlülüğü sebebiyle Gaziantep ve Ankara’nın çeşitli ilkokullarında 2 yıl süresince öğretmenlik yaptı. Naklen atandığı Başbakanlık Basın- Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünde, 1984-1986 Yılları arasında “Yayın Sorumlusu” olarak görev yaptı ve pek çok yayının bastırılmasına katkı sağladı. Aynı yıllarda “ Türkiye Takvimi” adıyla 5 ayrı dilde hazırlanan, çok sayfalı ve bol fotoğraflı bir masa takviminin ülke tanıtımı amacıyla önerilip hazırlanmasında, basılmasında görev aldı.

1986-1987 Yılları arasında Devlet Bakanlığı’nda Özel Kalem Müdür Yardımcısı ve bilahare de “ Basın ve Dokümantasyon Görevlisi olarak çalıştı.1987 Yılında Ulaştırma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğine Uzman olarak atandı. Aynı kurumda 1990-1991 yılları arasında Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri olarak görev yaptı.1992 Yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüne Basın Müşaviri olarak atandı. Aynı kurumda uzun yıllar “Basın Müşaviri” ve “ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü” olarak görev yaptı.

Değişik derneklerde ve vakıflarda Yönetici olarak görev yaptı. Halen Koleksiyoncular Derneği ve İletişim Fakültesi Mezunları Vakfı Yönetim Kurulu üyelikleri devam etmektedir.

2000 Yılında yayımlanmış” Manisa Almanak ve Manisalanmak”, 2007 Yılında yayımlanmış “ Nasuh Matrakçı Minyatürlerinde XVI. Yüzyıl Osmanlı Seferleri” adlı eserleri bulunmaktadır.Köy Enstitüleri ve İslam Astronomisiyle ilgili konularda araştırmalarda bulunmaktadır.

Ayrıca, “Ankara Şehir Anıt ve Heykelleri” konulu bir kitap dosyasını tamamlamış bulunmakla birlikte, yayınlanmasına katkı sağlayacak bir sponsor bulunamadığından yayımlayamamaktadır.

Kentheykelleri adlı bir web sitesinin sahibi olan Dr. Umut Erhan ile birlikte, söz konusu projenin hayata geçirilmesi konusunda işbirliğini sürdürmekte olup, 17 Aralık’ta başlayacak olan “ Ankara Şehir Anıt ve Heykelleri” konulu Fotoğraf Sergisi’nin hazırlıklarını yürütmektedir.

Reklamlar

5 responses

17 02 2007
Umut Kantarcı

Web sayfanızı şans eseri inceleyince sizin ile paralel çalışmalar yapan, üreten, Ankara ve kent kimliği üzerine yazılar yazan bir yazarın yorumlarını size yollamayı uygun buldum. Ayrıca web sayfasında ilginç yazıları mecut. http://www.erolcinar.com

28 09 2007
başak

Merhaba, projenizi çok beğendim. Kişisel blogumda karşıma çıkan çeşitli heykellerin fotoğraflarını, bulabilirsem hikayelerini, heykeltraşlarını yayımladığım oluyor. Hatta, Ankara heykellerini, ya da başka bir kentin heykellerini araştırıp kitap yazsan deyip duran bir arakdaşım var, burada bu işe soyunmuş birini görmek ne güzel, hemen bu adresi haber vereyim 🙂 Sayfaları henüz gezmedim, Devlet Mezarlığı’ndaki soyut heykeller hakkında bilgi var mı acaba? Biraz gezinip, kabul ederseniz bende olan fotoğraf ve resimlerden gönderebileceklerime bakayım….(ne var ki ben de Ankara heykelleri fazla yok, daha çok Bursa ve biraz da küçük kentlerde-kasabalarda vs. karşıma çıkan heykellerin fotoğrafı var )

25 02 2008
Azade Köker

calismalarinizdan dolayi tesekkürler.
ben heykelimin nerede oldugunu bilmek istiyorum. nasil bir islemde bulunabilirim?

23 11 2011
Melih Apa

Merhaba Azade Köker, çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyorum. Buradaki notunuzu görünce şaşırdım. Hangi çalışmanız, ne zaman yapmıştınız ve kim kaybetmiş olabilir? Selamlar..

1 01 2009
ömer yılmaz

haldun cezayirlioğlu hocamız gaziantebin Araban ilçesinde Atatürk İlköğretim Okulunda çalışmış mıdır?Eğer çalıştıysa ben Haldun Bey in öğrencilerinden şu an izmir zafer ilköğretim okulu sosyal bilgiler öğretmeni
Ömer YILMAZ,kendisi bizi yanlış hatırlamıyorsam 3.sınıfta okuttu,güler yüzünü, kaldığı oteli ve turuncu paltosunu asla unutmadık ,Haldun hocamızın okuttuğu sınıftan 1 doktor,1 kaymakam,5 öğretmen ve 2 polis memuru ile boşta gezen 3 üniversite mezunu çıkmıştır ellerinden öperim Haldun Hocam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: